A kutyákat is sújtja a demencia

A demencia, amely kognitív képességek romlásával jár, nemcsak az embereket, hanem más állatfajokat is érint, például lovakat, nyulakat, macskákat és kutyákat is. Egy friss tanulmány a demenciás kutyák alvási szokásait vizsgálja – jelentette a The Guardian.

Az eredmények szerint a demenciában szenvedő kutyák kevesebbet alszanak, mint egészséges társaik, ami párhuzamba állítható az embereknél megfigyelt alvási mintákkal. Az embereknél már bizonyított, hogy a demencia alvási problémákat okozhat, és ezek nyomai az agyi aktivitásban is észlelhetők. Mivel az alvás alapvető szerepet játszik a memória működésében és az agy salaktalanításában, ez a jelenség különösen aggasztó.

„Az idősebb kutyáknál az alvási szokások megváltozása várható, ami a kognitív képességek romlásának jele lehet” – mondta Natasha Olby, az Észak-Karolinai Állami Egyetem munkatársa és a kutatócsoport tagja. A tanulmány során 28 kutyát vizsgáltak, amelyek közül a legfiatalabb 10, a legidősebb 16 éves volt. Az állatok agyi aktivitását EEG-vel mérték, miközben délutáni szunyókálásukat figyelték.

A gazdák is részt vettek a kutatásban, egy kérdőívet töltöttek ki a kutyáik alvási szokásairól és viselkedéséről. A kutyák teljesítményét különféle problémamegoldó, memória- és figyelemtesztekkel értékelték. Az adatok alapján 20 kutyánál állapítottak meg kognitív romlást, nyolcnál a helyzet már súlyos volt.

Az eredmények arra is rámutattak, hogy a demenciás kutyák lassabban alszanak el és kevesebbet alszanak. Olby és kollégái abban bíznak, hogy a jövőben sikerül felfedezniük olyan jeleket, amelyek hozzájárulhatnak a kutyák demenciájának korai diagnózisához, ezáltal javítva az állatok gondozását.

Proudly powered by WordPress | Theme: Beast Blog by Crimson Themes.