Egyre többen fogadnak örökbe házikedvenceket menhelyekről, ami jelentős többletfelelősséget ró az új gazdákra. Az Ohiói Állami Egyetem kutatói átfogó tanulmányban vizsgálták, hogyan változik az örökbefogadott kutyák viselkedése az első hat hónap alatt – számolt be az IFLScience.
A kutatók 2020. október 1. és 2021. június 1. között öt menhelyről örökbefogadott 99 kutya gazdáit kérdezték meg, és az örökbefogadást követően 7, 30, 90 és 180 napon belül gyűjtöttek adatokat. A hatodik hónap végére azt tapasztalták, hogy jelentősen csökkent a kutyák szeparációs és figyelemfelkeltő viselkedése.
Az eredmények szerint azonban emelkedett az idegenekkel szembeni agresszió. A kutatás figyelembe vette a kutyák méretét, korát és egészségi állapotát, és megállapította, hogy azok a kutyák, amelyek a menhelyen szorongásoldó gyógyszert kaptak, nagyobb valószínűséggel mutattak támadó magatartást idegenekkel szemben.
Ez a jelenség valószínűleg nem a gyógyszeres kezelés következménye volt, hanem inkább annak, hogy ezek a kutyák kezdetben is nehezen kezelhetők voltak. Az amerikai kutatók szerint az idegenek ellen mutatott agresszió növekedése annak köszönhető, hogy a kutyák jobban védik új környezetüket, míg a szeparációs szorongás csökkenése a megnövekedett biztonságérzetet és magabiztosságot jelzi.